Jak ušetřit za svícení a zpříjemnit si noční pohyb po bytě

Určitě znáte noční vstávání na WC, návštěvy ledničky, přesun od televize do postele, uklidňování dětí, když v noci nemohou spát nebo jen noční návrat, když všichni doma spí.  Pokud neznáte cestu zpaměti a jste si jisti, že v cestě nebude nečekaná překážka v podobě tašky nebo hraček, svítit si nemusíte a projdete tmou do cílového místa. Skutečnost je však taková, že si většinou rozsvítíte a občas necháte i rozsvíceno déle než byste měli.

Existuje řešení, díky kterému už nebudete muset rozsvěcet a zhasínat. Tímto řešením je „barevné“ světlo dostupné v různých barvách, které se Vám rozsvítí kdykoli se dostanete do místa, kde je světlo potřeba. Jakmile prostor opustíte, po určité době (1 –  5 minut) světlo zhasne.

Řešení je velmi jednoduché a realizovat se bude nejlépe při rekonstrukci bytu. Budete potřebovat pár metrů kabelu v závislosti na tom, jak moc velký prostor budete chtít „barevným“ světlem osvítit, minimálně 1 světelné čidlo pohybu, které reaguje (spíná světlo) na váš pohyb a na světlo v místnosti, které spíná jen za tmy nebo špatné viditelnosti. Dále si připravte 1 svítidlo ideálně s 1W žárovkou (šetříte energii a pro orientaci, je 1W žárovka dostačující. Barevné 1W LED žárovky jsou k sehnání v modré, zelené nebo červené barvě.)

Příklad realizace v bytě 4+kk

Plánek bytu:

Co budete potřebovat:

  • 10m kabelu CYKY 3×1,5
  • 1x světelné čidlo pohybu
  • 4x bodová svítidla do podhledu
  • 4x 1W barevná led žárovka

Využití:

Čidlo je umístěno tak, aby se všechna 4 světla spínala ihned po vstupu do chodby.

Světla svítí, dokud člověk neopustí prostor chodby, kde je čidlo + zpoždění 1 minuta (lze nastavit i delší časový interval). Pokud zůstanete déle na WC nebo v koupelně, všechna barevná světla se zhasínají. Pokud byste chtěli, aby světla nezhasla, musíte dokoupit více čidel, aby Váš pohyb byl snímán i v místech, kde Vás čidlo nezabírá.

Cena popisovaného řešení:

1.000,- Kč. (Cena se může zvýšit v závislosti na ceně čidla, svítidel a práce, která není v kalkulaci započítaná.)

Tip:

Pokud si nejste jisti, zda vám bude toto řešení vyhovovat a přesto byste ho chtěli zrealizovat, můžete si tento okruh čtyř světel vč. čidla připojit na samostatný jistič v rozvaděčové skříni nebo si ponechat možnost ho jednoduše vypnout pomocí světelného vypínače, který přeruší přívod elektrické energie k světelnému čidlu, resp. ke světlům.

Pozor:

  • Pokud budete chtít mít světlo i v koupelně, musíte si tam zakoupit světlo s krytím IP44, které je určené do těchto prostor, jinak je možné, že nedostanete revizní zprávu od svého elektrikáře.
  • Před koupí čidla ověřte, zda čidlo bude schopno rozsvítit žárovku o výkonu 1W.  (Jinak byste museli koupit žárovku s větším počtem wattů, což je vzhledem k úspoře elektrické energie a zbytečné světelnosti navíc škoda.)

Chcete se dozvědět více? Vše potřebné naleznete v E-BOOKu.

DSC_8838DSC_8842