Demontáž umakartového jádra – návod krok za krokem

Popis jádra

Jádra v panelových bytech se skládají z umakartu a těžkých  dřevotřískových desek, které předělují chodbu nebo koupelnu od kuchyně. Často jsou v dřevotřískové příčce usazeny dveře.

Jádro je vysoké cca 2,2 metru a v této výšce je strop z laminátové skořepiny, nad kterou jsou taženy elektrické rozvody pro jádro a kuchyň. Můžete si všimnout, že výška stropu na záchodě a koupelně je nižší než ve zbytku bytu. Laminátová skořepina je přidělanáP1300982 železnými svorkami k příčkám umakartu, které jsou „ukotvené“ pomocí vzpříčených dřevěných hranolků nebo kovovými vzpěrami o strop. Kolem jádra ve výšce 2,2m a výše jsou sololitové desky, které jsou přibité/ našroubované k dřevěné konstrukci, která může být přidělaná nastřelovacími hřebíky ke stropu. Spoj mezi sololitem a umakartem je překrytý hliníkovou lištou.

Co budete potřebovat:

 • Rukavice, dýchací respirátor (na zvážení), lahev vody, čoko tyčinku
 • Páčidlo
 • Větší kladivo
 • Úhlovou brusku (flexu)
 • Štípací kleště
 • Siko kleště
 • Šroubováky
 • Zkoušečku el. energie?
 • Aku vrtačka (není nutné, budete jen rychlejší)
 • Kleště na vodovodní potrubí nebo pilu na železo
 • Pilu na rozřezání jádra (není nutné, lze odvézt v demontovaném stavu)

Před bouráním odpojte přívod elektrického proudu do celého jádra! Vypněte všechny jističe v bytě, ještě lépe hlavní jistič, který je na chodbě. Jakmile máte hotovo nezapomeňte otestovat, zda je elektřina opravdu vypnutá – rozsvícením světel, zapnutím nějakého el. spotřebiče (vrtačka/pila). Poté se podívejte do stoupačkové šachty, zda není k jádru přidělaný externí okruh přívodu el. energie, který je nezávislý na jističích vašeho bytu. Například pokud je v domě ventilační jednotka vzduchotechniky společná pro jednu stoupačku. To Vám bude určitě schopen sdělit správce domu. Poté máte 2 možnosti – buď najdete dráty v jističi, které patří rozvodu jádra nebo až začnete bourat, tak přeštípnout a zaizolovat konce kabelů, které vedou k jističi.

Zavřete přívod teplé i studení vody. Ověřte!

Vypněte plyn! Ověřte tím, že zapnete sporák. Poté ho můžete odpojit.

Bourání

Oddělejte umyvadlo, pokud je přidělané k jádru. Odmontujte vodovodní baterie, ventilátory, vysaďte dveře, případně můžete odmontovat záchod (ten se Vám však může ještě chvilku hodit), demontujte kuchyň, odmontujtP1310002e vše, dokud nebudete mít pouze „holé“ jádro. Poté je více způsobů jak dále demontovat stěny. Základem však je nedělat nic násilím. Jeden z možných způsobů je následující: Nejdříve odšroubujte hliníkové lišty pomocí páčidla, jdou i velmi snadno  vytrhávat. Odtrhněte sololitové desky, naskytne se vám pohled nad stropem jádra s husími krky a el. kabely, které můžete přeštípnout nebo vytáhnout z dutin umakartového sendviče. Pokud už jsou demontované zásuvky a světla a koukají z bývalých zásuvek pouze dráty, mělo by to jít poměrně lehce vytáhnout. Poté strhněte dřevotřískovou desku (opatrně, je těžká). Může se jednat o více spojených desek dohromady, které jsou ukotveny v podlaze, stěnách i stropě nastřelovacími hřebíky. Používejte páčidlo a postupně odstraňujte lištu po liště, dokud nemáte desky rozebrané. Jestli jsou v dřevotřískové desce usazené zárubně, zatím je nedemontujte a spíš se snažte dřevotřískovou stěnu povalit na zem. Zárubně potom vylomíte lépe. Nastřelovací hřebíky se nesnažte vyšroubovat nebo vytrhnout ze zdi. Použijte páčidlo a dřevo spíš vylomte, hřebíky zůstanou ve zdi. Pokud bude budoucí stěna ve stejném místě, můžete je tam nechat, budou sloužit jako pojivo mezi panelem a budoucí stěnou z Ytongu, nebo alternativního materiálu. Případně je můžete odříznout flexou. Hledejte místa, která můžete postupně rozklížit, nadřete se méně. Poté zbývá už jen samotné umakartové jádro. Vytlučte dřevěné hranolky/kovové vzpěry a pokud se dostanete k železným svorkám, které drží laminátový strop na příčce mezi záchodem a koupelnou, odstraňte je. Odšroubujte šroubky po obvodu jádra, které drží plechový rám, který drží laminátový strop. Pokud nějaký šroub nejde vyšroubovat, půjde vypáčit. Jakmile máte hotovo, strop jde nadzvednout/ oddělat a už zbývají jen stěny. Ty se rozkládají velmi jednoduše, hledejte šroubované spoje (v každém rohu), bez rozšroubování půjde rozebrat velmi těžko. Po rozšroubování všech spojů použijte páčidlo nebo kladivo a rozkližte jednotlivé stěny od sebe, dokud spoje nepovolí.

Vana je ukotvena do kovového rámu, který je zapuštěný v podlaze. Často je kovový rám prohnilý. Pokud jsou spoje zarezlé a nejdou rozšroubovat, použijte flexu nebo pomocí páčidla, při troše štěstí, můžete vanu vytrhnout z podlahy i s rámem.

Kovová konstrukce, která drží pohromadě technickou šachtu, buď ponechte (jistější varianta), protože drží vodovodní, odpadní a plynové potrubí, nebo rozřežte, ale poté musíte zařídit v nově vybudovaném jádře uchycení potrubí do nově postavených stěn. Rozřezanou konstrukci můžete použít na překlad nad budoucími dveřmi na záchod/ koupelnu/ kuchyň.

Na závěr zbývá odvoz odpadu. Zapomeňte na výtah, ten je příliš malý. Tzn. buď použijte schodiště nebo jádro rozřežte a oP1310004dvezte výtahem po kouskách. Pokud máte nový výtah, vystelte ho kartony papíru, abyste ho nepoškodili. Ověřte si, zda sběrný dvůr, kam povezete jádro, bere odpad tohoto typu. Ne každý dvůr je schopen umakart přijmout. Ve většině městech se za typ tohoto odpadu platí. Co můžete, roztřiďte a poté zaplaťte za odpad, za který se platí. Ne, že si stoupnete na váhu i s těžkou dřevotřískou! Za dřevo se neplatí! Do 500,- Kč byste se měli vejít. Alespoň v Hradci Králové, kde uložení odpadu není levná záležitost.

Chcete se dozvědět více? Vše potřebné naleznete v E-BOOKu.

Návod v PDF pro tisk si může stáhnout zde.